RSS feed for Lyzette

Lyzette has logged 96 entries for films released in the 1930s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Cartoonist's Nightmare

A Cartoonist's Nightmare

1935
×
★★★
Edit this entry  
14
The Booze Hangs High

The Booze Hangs High

1930
×
★★½
Edit this entry  
14
Smile, Darn Ya, Smile!

Smile, Darn Ya, Smile!

1931
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
Congo Jazz

Congo Jazz

1930
×
★★
Edit this entry  
14
Porky in Wackyland

Porky in Wackyland

1938
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Bride Wore Red

The Bride Wore Red

1937
×
★★★
Edit this entry  
10
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Pace That Kills

The Pace That Kills

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Show Boat

Show Boat

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hellbound Train

Hellbound Train

1930
×
★★½
Edit this entry  
15
Somewhere in Dreamland

Somewhere in Dreamland

1936
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Loews Christmas Greeting (The Hardy Family)

Loews Christmas Greeting (The Hardy Family)

1939
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Shanty Where Santy Claus Lives

The Shanty Where Santy Claus Lives

1933
×
Read the review Edit this entry  
27
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Edit this entry  
02
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★
Edit this entry  
18
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Edit this entry  
24
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★½
Edit this entry  
14
Donald Duck: Good Scouts

Donald Duck: Good Scouts

1938
×
★★★
Edit this entry  
14
Mother Goose Goes Hollywood

Mother Goose Goes Hollywood

1938
×
★★
Edit this entry  
14
Who Killed Cock Robin?

Who Killed Cock Robin?

1935
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Calico Dragon

The Calico Dragon

1935
×
★★★
Edit this entry  
14
Holiday Land

Holiday Land

1934
×
★★½
Edit this entry  
14
Jolly Little Elves

Jolly Little Elves

1934
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Merry Old Soul

The Merry Old Soul

1933
×
★★★
Edit this entry  
14
Building a Building

Building a Building

1933
×
★★★
Edit this entry  
14
It's Got Me Again!

It's Got Me Again!

1932
×
★★½
Edit this entry  
14
Mickey's Orphans

Mickey's Orphans

1931
×
★★★
Edit this entry  
02
Bold King Cole

Bold King Cole

1936
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Goose That Laid the Golden Egg

The Goose That Laid the Golden Egg

1936
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Village Festival

The Village Festival

1930
×
★★★
Edit this entry  
04
Earth

Earth

1930
×
★★★★
Edit this entry  
20
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Popeye the Sailor

Popeye the Sailor

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
Red Hot Mamma

Red Hot Mamma

1934
×
★★★
Edit this entry  
20
Betty Boop's Hallowe'en Party

Betty Boop's Hallowe'en Party

1933
×
★★★½
Edit this entry  
19
Be Human

Be Human

1936
×
★★★
Edit this entry  
19
Ha! Ha! Ha!

Ha! Ha! Ha!

1934
×
★★½
Edit this entry  
19
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Allegretto

Allegretto

1936
×
★★½
Edit this entry  
04
Page Miss Glory

Page Miss Glory

1936
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
21
The Sunshine Makers

The Sunshine Makers

1935
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wholly Smoke

Wholly Smoke

1938
×
★★★½
Edit this entry  
14
Porky's Duck Hunt

Porky's Duck Hunt

1937
×
★★★½
Edit this entry