RSS feed for Lyzette

Lyzette has logged 339 entries for action films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
03
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Gringo

Gringo

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Revenge

Revenge

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Neko Ninja

Neko Ninja

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★½
Edit this entry  
13
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hackers

Hackers

1995
×
★★½
Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★½
Edit this entry  
15
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Parasites

Parasites

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Baywatch

Baywatch

2017
×
★½
Edit this entry  
17
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★
Edit this entry  
16
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry