RSS feed for enzo

enzo has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
13
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Child's Play

Child's Play

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Commuter

The Commuter

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Fish

Big Fish

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
14
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Gilda

I'm Gilda

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Waiting for the Hearse

Waiting for the Hearse

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry