Sort by

Filmspotting has logged 132 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Read prior review Edit this entry  
30
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In a World...

In a World...

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Trials of Muhammad Ali

The Trials of Muhammad Ali

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
Good Ol' Freda

Good Ol' Freda

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Single Shot

A Single Shot

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
The Big Bounce

The Big Bounce

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hombre

Hombre

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elysium

Elysium

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Touchy Feely

Touchy Feely

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry