Sort by

Filmspotting has logged 120 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Glen Campbell: I'll Be Me

Glen Campbell: I'll Be Me

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Memphis

Memphis

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Arctic

Arctic

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
This Afternoon

This Afternoon

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Maestro

Maestro

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Drop

The Drop

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Box

Black Box

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
The Wise Kids

The Wise Kids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dog

The Dog

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★★
Edit this entry