Sort by

Filmspotting has logged 162 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
James White

James White

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Edit this entry  
27
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Seymour: An Introduction

Seymour: An Introduction

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Iris

Iris

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Edit this entry  
16
Ballet 422

Ballet 422

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Junun

Junun

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
History of the Eagles

History of the Eagles

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Remember

Remember

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Mass

Black Mass

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Mend

The Mend

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Edit this entry