Adam has logged 184 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
Edit this entry  
17
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
10
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
Edit this entry  
08
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Edit this entry  
07
The Father

The Father

2020
×
Edit this entry  
07
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
05
Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

2019
×
Edit this entry  
05
Mayor

Mayor

2020
×
Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
02
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
Edit this entry  
30
Collective

Collective

2019
×
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
22
City So Real

City So Real

2020
×
Edit this entry  
22
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Zappa

Zappa

2020
×
Edit this entry  
17
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Eddy

The Eddy

2020
×
Edit this entry  
07
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
01
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
Edit this entry  
24
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Edit this entry  
21
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
Edit this entry  
18
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
Edit this entry  
13
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kubrick by Kubrick

Kubrick by Kubrick

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry