RSS feed for filmsrruss
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Oz: The Great and Powerful

Oz: The Great and Powerful

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
½
Edit this entry  
02
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★★
Edit this entry  
13
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★½
Edit this entry  
11
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Trance

Trance

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Colombiana

Colombiana

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Beat Beneath My Feet

The Beat Beneath My Feet

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
Edit this entry  
09
Aces High

Aces High

1976
×
★★★
Edit this entry  
07
Horns

Horns

2013
×
Edit this entry  
06
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
Edit this entry  
02
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Keep

The Keep

1983
×
Edit this entry  
22
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Pompeii

Pompeii

2014
×
Edit this entry  
11
Oh! What a Lovely War

Oh! What a Lovely War

1969
×
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
09
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
Saw II

Saw II

2005
×
Edit this entry  
06
Rob Roy

Rob Roy

1995
×
Edit this entry