RSS feed for celia

celia has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
After

After

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry