Sort by

filmswithsam has logged 717 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Have a Nice Day

Have a Nice Day

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★½
Edit this entry  
28
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
27
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★½
Edit this entry  
27
Olla

Olla

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Hello Apartment

Hello Apartment

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★½
Edit this entry  
27
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Edit this entry  
26
Valley of Love

Valley of Love

2015
×
★½
Edit this entry  
26
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hotline Miami Story

The Hotline Miami Story

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hotline Miami Story

The Hotline Miami Story

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hotline Miami Story

The Hotline Miami Story

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★½
Edit this entry  
21
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jungleland

Jungleland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Edit this entry  
12
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Edit this entry