Sort by

filmswithsam has logged 845 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The King's Man

The King's Man

2021
×
½
Edit this entry  
30
Exit

Exit

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
Edit this entry  
28
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
26
Born Villain

Born Villain

2011
×
½
Edit this entry  
26
Marilyn Manson: Lunchbox

Marilyn Manson: Lunchbox

1995
×
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Edit this entry  
24
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
23
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
22
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Commando

Commando

1985
×
★½
Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Night at the Opera

A Night at the Opera

2020
×
★½
Edit this entry  
19
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
David Blaine: Beyond Magic

David Blaine: Beyond Magic

2016
×
Edit this entry  
16
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Edit this entry  
16
Nerdland

Nerdland

2016
×
★★
Edit this entry  
15
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
Edit this entry  
15
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★½
Edit this entry  
14
Franklyn

Franklyn

2008
×
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★½
Edit this entry  
11
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
Edit this entry  
11
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★½
Edit this entry  
11
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★
Edit this entry  
11
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★½
Edit this entry  
10
This Filthy World

This Filthy World

2006
×
Edit this entry  
10
Villain

Villain

2020
×
Edit this entry  
08
The Bones

The Bones

2021
×
½
Edit this entry  
08
Brothers

Brothers

2015
×
★½
Edit this entry  
05
Le Bel Indifférent

Le Bel Indifférent

1957
×
½
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
04
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★½
Edit this entry  
03
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
Edit this entry  
02
Visual Mafia

Visual Mafia

1995
×
Edit this entry  
01
The Watch

The Watch

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
Autofiction

Autofiction

2020
×
½
Edit this entry  
30
Coney Island

Coney Island

1917
×
Edit this entry  
30
Neighbors

Neighbors

1920
×
Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Edit this entry