Sort by

filmswithsam has logged 85 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Autofiction

Autofiction

2020
×
½
Edit this entry  
30
Coney Island

Coney Island

1917
×
Edit this entry  
30
Neighbors

Neighbors

1920
×
Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Edit this entry  
25
Hidden

Hidden

2020
×
Edit this entry  
25
025 Sunset Red

025 Sunset Red

2016
×
½
Edit this entry  
25
David Blaine: Real or Magic

David Blaine: Real or Magic

2013
×
Edit this entry  
24
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hotline Miami Story

The Hotline Miami Story

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
June

June

2016
×
★½
Edit this entry  
22
Pile

Pile

2019
×
½
Edit this entry  
22
Louis' Shoes

Louis' Shoes

2020
×
½
Edit this entry  
22
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
Edit this entry  
22
Sitting

Sitting

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Edit this entry  
21
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
½
Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Embers

Embers

2021
×
★½
Edit this entry  
18
Michael Che: Shame the Devil

Michael Che: Shame the Devil

2021
×
½
Edit this entry  
18
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Headspace: Unwind Your Mind

Headspace: Unwind Your Mind

2021
×
Edit this entry  
17
Employee of the Month

Employee of the Month

2006
×
Edit this entry  
17
One Piece: Stampede

One Piece: Stampede

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Edit this entry  
16
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Edit this entry  
15
Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett

2021
×
Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
14
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
13
Love Hard

Love Hard

2021
×
Edit this entry  
13
Shortbus

Shortbus

2006
×
Edit this entry  
13
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Edit this entry  
12
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★½
Edit this entry  
12
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
Edit this entry  
12
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
Edit this entry  
11
Choke

Choke

2008
×
★★½
Edit this entry  
10
Captain Sparky vs. The Flying Saucers

Captain Sparky vs. The Flying Saucers

2013
×
Edit this entry  
10
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
Edit this entry  
10
The Monster

The Monster

1903
×
Edit this entry  
10
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Devil and the Statue

The Devil and the Statue

1901
×
Edit this entry  
09
The Dwarf and the Giant

The Dwarf and the Giant

1901
×
Edit this entry  
09
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
09
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry