Baz has logged 195 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Adventures of Zatoichi

Adventures of Zatoichi

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Drew: The Man Behind the Poster

Drew: The Man Behind the Poster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Malena

Malena

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Merantau

Merantau

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Mane

White Mane

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
More Than Honey

More Than Honey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fight, Zatoichi, Fight

Fight, Zatoichi, Fight

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
Zatoichi's Flashing Sword

Zatoichi's Flashing Sword

1964
×
★★★
Edit this entry  
18
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aftershock

Aftershock

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zatoichi and the Chest of Gold

Zatoichi and the Chest of Gold

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Zatoichi on the Road

Zatoichi on the Road

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Overture

The Overture

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
This Is the End

This Is the End

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The World's End

The World's End

2013
×
★★
Read the review Edit this entry