Baz has logged 35 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Time to Love and a Time to Die

A Time to Love and a Time to Die

1958
×
★★★
Edit this entry  
22
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Secret

Secret

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Departures

Departures

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
04
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry