2019

Filmtoast Filmtoast’s year to date

Filmtoast’s highest rated films

  • Gladiator

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Incendies

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • The Broken Circle Breakdown

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★★★

  • American History X

    ★★★★½

  • Bound

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 275 Films watched
  • 27.5 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

Instant Family

Jan 2

Last Film

Maleficent: Mistress of Evil

Oct 15

Genres, Countries & Languages

Drama
130 films
Thriller
77 films
Action
69 films
Comedy
63 films
Adventure
54 films
Horror
53 films
Crime
41 films
Sci Fi
31 films
Mystery
29 films
Fantasy
25 films
USA
178 films
UK
42 films
Germany
32 films
France
27 films
Canada
20 films
Belgium
11 films
Japan
9 films
Sweden
8 films
Spain
7 films
English
222 films
French
33 films
German
25 films
Spanish
21 films
Italian
13 films
Russian
13 films
Japanese
11 films
Arabic
8 films
Korean
5 films
Chinese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Filmtoast’s most liked review

One Cut of the Dead

★★★★½

[...] Überraschender als Cabin in the Woods und witziger als Tucker and Dale vs Evil. Der Film ist in Sachen Meta-Humor und Comedy-Timing vollkommen einzigartig. Ein zum Schreien komischer Meilenstein des Genre-Kinos, den man gesehen haben muss! Keine Diskussion!

Vollständige Kritik auf:
www.filmtoast.de/one-cut-of-the-dead/

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Show Dogs
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Buy Me
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2019

  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Snowpiercer
  • American History X
  • Gladiator
  • In the Tall Grass
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Hell Fest
  • Missing Link
  • Angel Heart
  • Cyrano, My Love
  • October Sky
  • Haunt
  • Bound
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Gangster, The Cop, The Devil
  • For a Few Dollars More
  • A Fistful of Dollars
  • One Piece: Stampede
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Stan & Ollie
  • Greta
  • 3 from Hell
  • Booksmart
  • Rambo: Last Blood
  • Cinema Paradiso
  • Of Fathers and Sons
  • Buy Me
  • Ready or Not
  • There Will Be Blood
  • Paris, Texas
  • Wonder Park
  • The Kindness of Strangers
  • Synonyms
  • Fighting with My Family
  • The Lodge
  • Incendies
  • It Chapter Two
  • Match Point
  • Mad Max: Fury Road
  • Lawrence of Arabia
  • Amadeus
  • Holy Lands
  • Ad Astra
  • The Grand Budapest Hotel
  • On the Basis of Sex
  • Parasite
  • Spirited Away
  • The Barbarian and the Geisha
  • Big Momma's House
  • Mr. Sardonicus
  • GoodFellas
  • Birds of Passage
  • Stuber
  • Angel Has Fallen
  • Never Grow Old
  • Dazed and Confused
  • No Country for Old Men
  • Crawl
  • Border
  • Toy Story 4
  • Saving Leningrad
  • Friendly Beast
  • I Am Mother
  • Taras Bulba
  • Playmobil: The Movie
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Midsommar
  • Asterix: The Secret of the Magic Potion
  • Solomon and Sheba
  • Us
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • Inside Out
  • Prospect
  • Lady in White
  • Spider-Man: Far from Home
  • Heat
  • The Grey
  • Gogol. A Terrible Vengeance
  • Gogol. Viy
  • Gogol. The Beginning
  • Child's Play
  • Free Solo
  • Anna
  • Trench 11
  • Ben Is Back
  • The Biggest Little Farm
  • Escape at Dannemora
  • The Perfect Weapon
  • Zombiology: Enjoy Yourself Tonight
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Lion King
  • The Hate U Give
  • Kin
  • Boy Erased
  • Slaughterhouse Rulez
  • Yesterday
  • The Royal Exchange
  • Puppet Master: The Littlest Reich
  • Redcon-1
  • Ride Lonesome
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Kroos
  • El Angel
  • The Dead Don't Die
  • Six Black Horses
  • The Long Goodbye
  • The Fortress
  • All the Devil's Men
  • The Believer
  • Last Rampage
  • The Secret Life of Pets 2
  • Dark Phoenix
  • Island of Terror
  • Yardie
  • Holmes & Watson
  • The Possession of Hannah Grace
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Mega Time Squad
  • Men in Black: International
  • Burn Out
  • Jodorowsky's Dune
  • Island of the Burning Damned
  • Dave Made a Maze
  • The Bounty
  • The Girl in the Spider's Web
  • Belleville Cop
  • Godzilla: King of the Monsters
  • House of Sand and Fog
  • Coming Home
  • Dust Devil
  • Polaroid
  • Ma
  • The Wild Boys
  • Rocketman
  • The 3 Penny Opera
  • Capernaum
  • Knightriders
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Long Shot
  • Aladdin
  • One Cut of the Dead
  • Touch Me Not
  • Close
  • The Tale
  • Exiled
  • The Silence
  • What Doesn't Kill Us
  • The Hired Hand
  • Central Park
  • Monstrum
  • At Eternity's Gate
  • The Aftermath
  • Pet Sematary
  • Hombre
  • Vultures
  • Mirage
  • Santa Sangre
  • The Flight of the Phoenix
  • Serenity
  • Crooked House
  • The Hole in the Ground
  • Loro
  • Bumblebee
  • Peppermint
  • Lords of Chaos
  • Hellboy
  • Assassination Nation
  • Happy as Lazzaro
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Kid Who Would Be King
  • Ride
  • Nossa Chape
  • Triple Threat
  • Night School
  • Funeral Parade of Roses
  • Climax
  • Dumbo
  • Pet Sematary
  • Quigley Down Under
  • Backtrace
  • Avengers: Endgame
  • How About Adolf?
  • A Simple Favor
  • Upgrade
  • The Neighbor
  • Welcome to Marwen
  • Between Worlds
  • Balloon
  • MFKZ
  • Triple Frontier
  • Destroyer
  • Blue My Mind
  • The Keeper
  • Filth
  • Hunter Killer
  • Mid90s
  • White Boy Rick
  • Captain Marvel
  • The Boy Who Harnessed the Wind
  • Luz
  • The Golden Glove
  • Intrigo: Death of an Author
  • The Most Beautiful Girl in the World
  • The Vikings

See all 275

Highly rated films Filmtoast missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Marriage Story
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • The Irishman

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more