Sort by

Filmusicinemike has logged 35 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brüno

Brüno

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Denial

Denial

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Road

The Road

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
At Land

At Land

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry