Sort by

Filmusicinemike has logged 158 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All My Friends - Celebrating the Songs & Voice of Gregg Allman

All My Friends - Celebrating the Songs & Voice of Gregg Allman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
An Elf's Story

An Elf's Story

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grateful Dead: So Far

Grateful Dead: So Far

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grateful Dead

The Grateful Dead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wakefield

Wakefield

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bedtime Stories

Bedtime Stories

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Grateful Dead: Truckin Up to Buffalo

Grateful Dead: Truckin Up to Buffalo

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Walking Out

Walking Out

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry