Sort by

Filmusicinemike has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joe Rogan: Strange Times

Joe Rogan: Strange Times

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Greta

Greta

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Remember

Remember

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phish: Bittersweet Motel

Phish: Bittersweet Motel

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry