Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Absence of Malice

Absence of Malice

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Limelight

Limelight

1952
×
Edit this entry  
05
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
Edit this entry  
04
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
Edit this entry  
31
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
Edit this entry  
30
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Edit this entry  
30
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
29
High Sierra

High Sierra

1941
×
Edit this entry  
29
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
Edit this entry  
29
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
Edit this entry  
27
The Private Lives of Pippa Lee

The Private Lives of Pippa Lee

2009
×
Edit this entry  
27
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
Edit this entry  
24
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
Edit this entry  
22
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
Edit this entry  
22
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
Edit this entry  
21
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
Edit this entry  
21
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
Edit this entry  
21
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
Edit this entry  
19
Design for Living

Design for Living

1933
×
Edit this entry  
19
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
18
For the Boys

For the Boys

1991
×
Edit this entry  
18
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Persuasion

Persuasion

2022
×
Edit this entry  
17
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Beaches

Beaches

1988
×
★★★★★
Edit this entry