• The Northman

    ★★★

  • The Batman

    ★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • Dune

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★½

  • Another Round

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The Mole Agent

    ★★★

  • Tall Girl

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Midsommar

    ★★

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★½

  • Yesterday

    ½

  • The Beach Bum

    ★★★★

  • The Last Serb in Croatia

    ★★

  • God Exists, Her Name Is Petrunya

    ★★★

  • Holmes & Watson

    ★★★

  • Green Book

    ★★

  • Dogman

    ★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

  • Climax

    ★★★½

  • Shoplifters

    ★★★

  • Another Day of Life

    ★★★½

  • Utøya: July 22

    ★★

  • Transit

    ★★★★

  • The Guilty

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★½

  • Trahere

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★

  • The Box

    ½

  • The Wild Boys

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★½

  • Graduation

    ★★★½

  • Liked

    ★★★★★

  • The Treasure

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★½

  • Coherence

    ★★★½

  • Under the Skin

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★

  • Boles

    ★★★½

  • Blue Ruin

    ★★½

  • The Congress

    ★★★★½

  • Hard to Be a God

    ★★★★

  • Lesson of the Evil

    ★½

  • Looper

    ★★★

  • Cosmopolis

    ★★★★½

  • Being Flynn

    ★★★★

  • Straw Dogs

    ★★★½

  • Play

    ★★★½

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★

  • A Serious Man

    ★★★★

  • Valhalla Rising

    ★★★½

  • Moon

    ★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★

  • Speed Racer

    ★★★★½

  • Eastern Promises

    ★★★

  • The Darjeeling Limited

    ★★★½

  • Mister Lonely

    ★★★½

  • Playing the Victim

    ★★★

  • A Scanner Darkly

    ★★★

  • Sun Scarred

    ★★½