Sort by

filofaks has logged 75 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Odessa File

The Odessa File

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
School Trip

School Trip

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Playing the Victim

Playing the Victim

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Traveler

The Traveler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fantastic Voyage

Fantastic Voyage

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Black Dog

The Black Dog

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kidulthood

Kidulthood

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captive Wild Woman

Captive Wild Woman

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Europa

Europa

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Another Day of Life

Another Day of Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Salome's Last Dance

Salome's Last Dance

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
Read the review Edit this entry  
14
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Coca-Cola Kid

The Coca-Cola Kid

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whose Is This Song?

Whose Is This Song?

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Castle of Purity

Castle of Purity

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Box

The Box

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry