Sort by

Adam has logged 305 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
26
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
02
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo

Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Child

The Child

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★½
Edit this entry  
22
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Annabelle's Wish

Annabelle's Wish

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
Read prior review Edit this entry  
18
Ellen DeGeneres: The Beginning

Ellen DeGeneres: The Beginning

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★½
Edit this entry  
04
Kuso

Kuso

2017
×
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry