Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Atticus

Atticus

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Atticus
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Atticus’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • X

    X 2022

    ★★★★ Watched by Atticus 21 Mar 2022

    To quote my friend after the movie "I can relate because I too am old and horny

  • Annette

    Annette 2021

    ★★★½ Watched by Atticus 03 Feb 2022

    I could recommend this for my parents to watch and ruin their weekend.

  • Pig

    Pig 2021

    ★★★★½ Watched by Atticus 01 Dec 2021

    A 90 minute therapy session I needed.

  • Be My Cat: A Film for Anne

    Be My Cat: A Film for Anne 2015

    ★★★½ Watched by Atticus 30 Jun 2021

    Dark as fuck.

  • Descent Into Darkness: My European Nightmare

    Descent Into Darkness: My European Nightmare 2013

    ★★★ Watched by Atticus 16 Apr 2021

    Dark as hell and pretty solid for a genre that has a ton of lows.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman 2020

    ★★★★½ Watched by Atticus 25 Mar 2021

    Carey Mulligan can spit in my coffee any time she wants.

  • Trauma

    Trauma 2017

    ★½ Watched by Atticus 25 Mar 2021

    Be right back, gonna go rinse my eyes out with acid.

  • Headless

    Headless 2015

    ★½ Watched by Atticus 25 Mar 2021

    The gore was fun, but this one just felt like a broken record by the end.

  • WandaVision

    WandaVision 2021

    ★★★½ Watched by Atticus 05 Mar 2021

    A really fun watch. The second half of the season was a bit of a let down once it just fell back to typical MCU dialogue and writing. The first half was a ton of fun

  • First Reformed

    First Reformed 2017

    ★★★★½ Watched by Atticus 15 Feb 2021

    Ethan Hawke could read the side effects on a Cialis commercial and I'd probably still be blown away and try to find a Blu-ray of it.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born 2018

    ★★★ Watched by Atticus 09 Feb 2021

    Well that was kinda sad.

  • The Blackwell Ghost

    The Blackwell Ghost 2017

    ★★½ Watched by Atticus 05 Feb 2021

    Nothing groundbreaking but fun for what it was.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro