Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hooters!

Hooters!

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Losing Chase

Losing Chase

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Women

The Women

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Roommate

The Roommate

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry