Shashwat Dwivedi has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Antim: The Final Truth

Antim: The Final Truth

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Garuda Gamana Vrishabha Vahana

Garuda Gamana Vrishabha Vahana

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
Edit this entry  
07
Sooryavanshi

Sooryavanshi

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Edit this entry  
31
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Insha'Allah Democracy

Insha'Allah Democracy

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Do Ankhen Barah Haath

Do Ankhen Barah Haath

1957
×
Edit this entry  
28
Dosti

Dosti

1964
×
Read the review Edit this entry  
28
find true love

find true love

2016
×
Edit this entry  
28
Sonchiriya

Sonchiriya

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
RK/RKAY

RK/RKAY

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Farewell to the Seashore

Farewell to the Seashore

2020
×
Edit this entry  
18
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Karwaan

Karwaan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angrezi Medium

Angrezi Medium

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Dil Bechara

Dil Bechara

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Adoration

Adoration

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry