finnpile123 has written 17 reviews for films during 2020.

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★★

    ‘I dunno, I just got a feeling about her. You know when a song comes on and you just gotta dance?
    -
    Sometimes you come across a film so heartbreaking that it’s almost addictive, you know that there won’t be a happy ending or at least the ending you want and yet you still put yourself through the motions over and over again despite this. I found myself so involved in not only the relationships but the individual characters that…

  • Reservoir Dogs

    Reservoir Dogs

    ★★★★

    This is Tarantino’s first feature film and you can’t deny the significant impact it caused. Although it was early on in Tarantinos career, the writing is just as spectacular as some of his later work and in fact its the dialogue that drives the film. The film is based around a gang heist that has gone wrong, it then switches back and forth in time, showing the stories behind the characters or showing the events that took place around the…

  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

    Three escaped convicts travel across the Deep South, with the law on their tale. Along the way they encounter a variety of problems. Not only is the story line enticing and comedic with brilliant performances, but there is also a tunning cinematography provided by the great Roger Deakins. The Coen Brothers started off the 21st Century with this piece of brilliance.

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★½

    With the great Scorsese’s birthday recently, I felt it was appropriate to rewatch one of his best films. I enjoyed it just as much the second time, if not more. I was pleased to discover he won Best Director for this film, fully deserved. It has one of the best casts in cinematic history, Nicholson, DiCaprio, Damon, the list goes on. A terrific plot that unravels and gets more enticing as the film develops, presenting the problems faced when two men both try to infiltrate the Irish Gang, of course they both have different reasons for this.

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★★

    A heartbreaking look at drug addiction, showing how it affects the user and those around them. Chalamet and Carrell both give quality performances. Seeing Nic constantly relapsing and David trying to fight his sons battle is incredibly frustrating, we understand why it’s happening but it’s painful just seeing the self destruction that is taking place within both of them. I was definitely moved when watching this film, incredibly powerful.

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★

    One of the best concepts I’ve seen in a film and it was executed superbly. Jim Carey is as always entertaining.

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    I don’t know how to start. No words can encapsulate the beauty of this film. Just watch it. It will change you.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★½

    The simplicity of this film is perhaps what makes it such a masterpiece. 90 minutes. One room. 12 men. I was captivated throughout its entirety. As the script unravels I find myself becoming more and more enticed.

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    Even after watching this film countless times as I’ve grown up, I still can’t fully describe what makes it so perfect. This is one of the few super hero films that exceeds its genre, Batman is not a superhero, that’s the beauty of it. It’s a dark story set in an even darker place. I have watched this film more than any other, and I never get bored. From the superb performances provided by Ledger, Bale, Eckhart and Gylenhall to…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    An exhilarating piece of cinema. Filled with adrenaline, intensity, passion. Outstanding performance from Simmons.

  • End of Watch

    End of Watch

    ★★★★

    This film is incredibly underrated. Don’t go into it expecting a classic cop thriller/action film, it’s so much more. The relationship between Gylenhall and Penas characters is fantastic. Although the film may be categorised as action, it has beautiful moments of romance, comedy, friendship and utter sadness. It is also filmed in an incredibly unique way, with a majority of the shots coming from the chest cam of the police officers.

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★

    This film is beautiful. I wasn’t sure what to expect but as soon as I started to watch I was mesmerised. The dialogue and interaction in this film is incredibly natural and illustrates an honest look at grief. A stunning performance from Affleck, this was the first film in which i saw him in a leading role and he did not disappoint. He plays a reserved, emotionally repressed, caring but most importantly complex character.