Sort by

Fint has logged 403 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Topper Returns

Topper Returns

1941
×
★★★½
Edit this entry  
31
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Gaunt Stranger

The Gaunt Stranger

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Man of No Importance

A Man of No Importance

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Monster

I, Monster

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love and Pain and the Whole Damn Thing

Love and Pain and the Whole Damn Thing

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life Stinks

Life Stinks

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Lemon Drop Kid

The Lemon Drop Kid

1951
×
★★★
Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Passerby

The Passerby

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soldier of Fortune

Soldier of Fortune

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sissi: The Fateful Years of an Empress

Sissi: The Fateful Years of an Empress

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Soldier of Fortune

Soldier of Fortune

1955
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Obsession

Obsession

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Hot Saturday

Hot Saturday

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before the Winter Chill

Before the Winter Chill

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evening

Evening

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Obsession

Obsession

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good

Good

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cheat

The Cheat

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Back to Bataan

Back to Bataan

1945
×
★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★★★
Edit this entry  
06
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whirlpool

Whirlpool

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Debt

The Debt

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★★
Edit this entry  
27
Beats

Beats

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Blue Angel

The Blue Angel

1959
×
★★
Read prior review Edit this entry  
26
Search for Beauty

Search for Beauty

1934
×
★★★½
Edit this entry  
25
10:30 P.M. Summer

10:30 P.M. Summer

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry