Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Cross the Line

Cross the Line

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Unknown Origins

Unknown Origins

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
17
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★½
Edit this entry  
17
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Ri¢hie Ri¢h

Ri¢hie Ri¢h

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Edit this entry  
07
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry