fionaapple has logged 437 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wanted

Wanted

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Buried

Buried

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
Read the review Edit this entry  
13
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry