Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
08
To Die For

To Die For

1995
×
Edit this entry  
28
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
Read prior review Edit this entry  
11
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
02
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Edit this entry  
31
City Lights

City Lights

1931
×
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
Edit this entry  
28
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
Edit this entry  
26
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
Edit this entry  
25
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
Edit this entry  
25
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
Edit this entry  
31
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Read prior review Edit this entry  
27
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
Edit this entry  
13
Pot au feu

Pot au feu

1964
×
Read the review Edit this entry  
09
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
Edit this entry  
06
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
Edit this entry  
06
Snow Trail

Snow Trail

1947
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
30
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Husbands

Husbands

1970
×
Edit this entry  
04
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
Edit this entry  
30
White Vertigo

White Vertigo

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Nun

The Nun

1966
×
Edit this entry  
21
White Vertigo

White Vertigo

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
Edit this entry  
04
Snow Trail

Snow Trail

1947
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Decameron

The Decameron

1971
×
Edit this entry  
18
24 Frames Per Second

24 Frames Per Second

1977
×
Edit this entry