Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Fikry

Fikry

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Fikry
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Fikry’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • X

    X 2022

    ★★★½ Watched by Fikry 30 Jun 2022

    Cerita tentang nenek sange yang punya hobi bunuhin orang.

  • Paranormal Activity: Next of Kin

    Paranormal Activity: Next of Kin 2021

    ★★★ Watched by Fikry 29 Jun 2022

    Mau sesering apapun film horor bertema found footage dan ketololan tokoh2nya, tetap ajaa bikin gw ngeri nontonnya

  • Till Death

    Till Death 2021

    ★★★ Watched by Fikry 28 Jun 2022

    Megan Fox mau dalam keadaan sulit apapun tampangnya bening terus

  • Old

    Old 2021

    ★★★ Watched by Fikry 25 Jun 2022

    Entah kenapa ngantuk banget sepanjang nonton film ini eh langsung seger lagi ketika plot twist nya dikeluarin.

  • Youth

    Youth 2015

    ★★★ Watched by Fikry 23 Jun 2022

    Aseli awalnya cuma gara-gara terkecoh poster gw nontonnya, tapi not bad lah, mengisahkan kedua jompo yang bersahabat sedang napak tilas di resort pegunungan Alpen.

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★★ Watched by Fikry 19 Jun 2022

    Film ini mengandung bawang

  • Censor

    Censor 2021

    ★★★ Watched by Fikry 19 Jun 2022

    Lagi random cari film dapet ini. Lucu aja liat ekspresi wajah penyensor film dikala lagi review film gore, udah muak mau muntah 😄

  • Two

    Two 2021

    ★★ Watched by Fikry 11 Jun 2022

    Udah lama mau nonton ini, baru kesampaian. Rada boring juga filmnya. Musuhnya juga cupu banget kalahnya gampang.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★ Watched by Fikry 11 Jun 2022

    Gila ini sih seru banget !! Prekuelnya kalah jauuhh !! Beberapa kali tahan napas pas adegan action-nya. Perfecto!!

  • Top Gun

    Top Gun 1986

    ★★★ Watched by Fikry 02 Jun 2022

    Persiapan sebelum nonton Top Gun 2 di bioskop. Masih ga mudeng liatin pesawat kejar2an ga tau mana musuh mana lawan.

  • Dual

    Dual 2022

    ★★★ Watched by Fikry 29 May 2022

    Zonk banget, udah nungguin dari awal padahal duel klimaks penuh darah.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★½ Watched by Fikry 26 May 2022

    Absurd banget nih film, full intense action jadi jangan sampe berkedip nontonnya ya.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 16
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro