Jane has logged 86 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eadweard

Eadweard

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleeping Giant

Sleeping Giant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
The September Issue

The September Issue

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cake

Cake

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Family

The Family

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Who Killed Nancy?

Who Killed Nancy?

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry