Jane has logged 100 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Meadowland

Meadowland

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
XX

XX

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Men Who Made the Movies: Alfred Hitchcock

The Men Who Made the Movies: Alfred Hitchcock

1973
×
★★★
Edit this entry  
09
To Walk Invisible

To Walk Invisible

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paris Can Wait

Paris Can Wait

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Banger Sisters

The Banger Sisters

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Edit this entry