Sort by

Jane has logged 92 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Make Up

Make Up

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Days of the Bagnold Summer

Days of the Bagnold Summer

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Contracted

Contracted

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★
Edit this entry  
24
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maid

Maid

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
When Nirvana Came to Britain

When Nirvana Came to Britain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Together

Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
Edit this entry  
19
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love, Marilyn

Love, Marilyn

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's My Turn

It's My Turn

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Exam

Exam

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Edit this entry