• Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    The are a number of things that make "Spencer" so excellent: Johnny Greenwood's ominous, sonorous score; Claire Mathon's beautiful, dreamy cinematography (how can we forget her work from "Portrait of a Lady on Fire"); and Kristen Stewart's stunning turn as a woman unraveling before our eyes.

    But what I love most about the film is that it has nothing to do with its billing as a "drama" or "biopic." Nothing so formulaic or boring here. It is - as Pablo…

  • Titane

    Titane

    ★★★½

    Maybe if I saw this film in a theatre I would love it more? It's been so hyped, which definitely raised my expectations. The beginning act is more entertaining than how the narrative progresses in the latter two acts, which are kind of...well...weird, haha. Basically, "Titane" seems like two or three movies rolled into one. Ducournau's "Raw" is much more coherent. That said, I will probably give this one another watch, if only out of curiosity.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★½

    I often forget to log when I watch a series, but "Squid Game" is a wild ride. Horror has always been one of my favourite genres, but I found this series difficult to watch at times. The violence is so perfunctory and shocking, calling to mind real-life genocides and tragedies like the Holocaust or mass shootings. There is nihilism at the core of this series, but it's balanced with an accurate - and much needed! - critique of the gaping…

  • The Velvet Underground

    The Velvet Underground

    ★★★★★

    Editing is the language of documentaries, in particular, and Todd Haynes has done a perfect job of piecing together the historical, visceral and intellectual roots of one of my favourite bands ever, and then tracing the band's evolution and vibes. I love this film! Cale's viola is still screeching through my brain this morning.

  • Mother

    Mother

    ★★★★½

    OMG what a brilliant final sequence!
    Riveting film & mystery: I absolutely loved all the allusions to "Psycho" and the beautiful mise en scene.
    Glad I finally got this off my watchlist.

  • Together

    Together

    ★★★

    "I'm saying, let's be together, just IN A NICE WAY, if we possibly can."

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    "Malignant" is an enjoyable watch, a combination of a horror and a super-villain adventure, but definitely not a straight up horror film. There is a little too much CGI for my taste, and some derivativeness (The Ring, Joker, etc.), but lots of good tension to keep viewers engaged.

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

    For its day, much more subversive than some people think!

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

    If only she could've found that one type of button.

    But seriously, what a riveting film! You'd think 3+ hours of watching one woman do various "chores" might be boring, but it's not at all.

    Ackerman tracks the tedium of day-to-day life for a midcentury widow, who resorts to exploitative sex work to maintain an ordered life for her teenaged son, who seems disinterested to say the least. It's a fascinating study to see how each day the main character…

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

    "Never Rarely Sometimes Always" is simultaneously beautiful and difficult to watch.

    The tender realism of the film's style - its natural pace, costuming & -dialogue - and the fact that we spend the entire run time with two teenaged girls, Skylar & Autumn, intensifies the experience into one that is almost unbearable at times: the questioning session, for example, or the night before the second day. These sequences are painful in part because the acting is phenomenal; the young actresses lose themselves…

  • Khaite FW21

    Khaite FW21

    ★★★★

    Love this! It's like a combination of "Warriors," "Christiane F," and "Lemonade" but with capital "F" F-a-s-h-i-o-n.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★½

    Maybe now people will realize that "a lot" is two words.