Sort by

Jake has logged 165 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boo 2! A Madea Halloween

Boo 2! A Madea Halloween

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flatliners

Flatliners

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★½
Edit this entry  
07
Akihabara Majokko Princess

Akihabara Majokko Princess

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unforgettable

Unforgettable

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry