• The Half of It

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • Troop Zero

    ★★★★½

  • Fighting with My Family

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Close

    ½

  • Bird Box

    ★★★½

  • The Perfection

    ★★★½

  • Widows

    ★★★★

  • Teen Spirit

    ★★★½

  • J.T. LeRoy

    ★★★

  • Vox Lux

    ★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★½

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Terminal

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Tomb Raider

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★★

  • The Cloverfield Paradox

    ★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Colette

    ★★★★½

  • Bright

    ★★★½

  • Pitch Perfect 3

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★½

  • The Bookshop

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Finding Your Feet

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★½

  • Unicorn Store

    ★★★★½

  • Disobedience

    ★★★½

  • The Children Act

    ★★★

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Molly's Game

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Gaga: Five Foot Two

    ★★★★

  • Battle of the Sexes

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • A Bad Moms Christmas

    ★★★★½

  • The Beguiled

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★

  • Okja

    ★★★★½

  • Wonder Woman

  • Alien: Covenant

    ★★★½

  • The Circle

    ★★★½

  • Power Rangers

    ★★★★½

  • Atomic Blonde

    ★★★

  • The Party

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★½

  • To the Bone

    ★★★

  • Before I Fall

    ★½

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    ★★★★

  • Assassin's Creed

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Collateral Beauty

    ★½

  • Miss Sloane

    ★★★★½