tori has logged 64 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Big Driver

Big Driver

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Paradise Road

Paradise Road

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Tumbleweeds

Tumbleweeds

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spy

Spy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Heat

The Heat

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nanny McPhee and the Big Bang

Nanny McPhee and the Big Bang

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Allegiant

Allegiant

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cat Run

Cat Run

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Me Before You

Me Before You

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Albert Nobbs

Albert Nobbs

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Daphne

Daphne

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Boss

The Boss

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RED

RED

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Legend of Barney Thomson

The Legend of Barney Thomson

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Welcome to the Rileys

Welcome to the Rileys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Iron Jawed Angels

Iron Jawed Angels

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry