Sort by

emma katharine has logged 69 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Krisha

Krisha

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Viy

Viy

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
November

November

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry