Sort by

emma katharine has logged 229 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Team

Double Team

1997
×
Read prior review Edit this entry  
06
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pariah

Pariah

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Little Girl Who Conquered Time

The Little Girl Who Conquered Time

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Edit this entry  
26
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Edit this entry