• Halloween II

    Halloween II

    ★★★★½

    director's cut.

    the utter fucking maniacal hysteria that anyone who has ever had an episodic breakdown can feel rattling in the marrow of their bones - laurie swiftly collapsing under the weight of trauma and spiraling downward in a total freefall desperately scrambling to patch and sew her soul back together with alcohol and pills juxtaposed by michael's grisly descent into pure chaotic rage and brutality is meant to teach us that the blade wielded by our incurred internal damage…

  • Helter Skelter

    Helter Skelter

    ★★★

    a great story that at least three people have told much better.

  • House on Haunted Hill

    House on Haunted Hill

    ★★★½

    i just very desperately needed to feel like i was in a safe space tonight, i needed to be reminded of vhs tapes and gray summer skies and having enough energy to withstand my body's pain and staying up for three straight days watching movies my dad rented from blockbuster for me, because his rule was that a small child watching r rated murder and gore was fine as long as there wasn't any sex. in retrospect, it was probably…

  • The Limit of Sleeping Beauty

    The Limit of Sleeping Beauty

    ★★★★★

    hope is a very dangerous thing for a girl like me to have aka "i'll tell you in another life, when we are both snakes."

    i hope i live to see this 100 more times.

  • Crank: High Voltage

    Crank: High Voltage

    ★★★

    one long ass system of a down song

  • Crank

    Crank

    ★★★★

    forced baptism and the equivalent of one long, cathartic scream. simultaneously exists in the same space as the relief of an exhale after a one-second-too-long toke and the tangible thump of the heart when that final boss's shadow darkens the playstation screen. send in the helicopters, boys. call in the guard. today i'm nicole kidman on tom cruise divorce day. i hope i am always a parody of myself; i hope i never learn to take life seriously, especially when i should.

  • Taking Lives

    Taking Lives

    ★★★½

    it's 11am on a thursday, primetime angelina jolie is rocking back and forth on a cobblestone street in the 00s studying gory crime scene photos and i'm *pretty* sure she and ethan hawke are going to have sex, probably with a radiohead song playing and gena rowlands is here and i find all of it very comforting, there is so much beauty in the world

    update: nvm it's another A MASSIVE ATTACK SONG IN THE NIGHTCLUB banger

  • The Killers

    The Killers

    ★★★½

    i hope all my fellow americans are surviving the horror of waking up every day, if you want to feel better for a few seconds watch a hot young cassavetes bop a wrinkly evil ronald reagan on the head with a pistol :')

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★

    i don't feel the need to explain my rating to you, warren

  • Daybreakers

    Daybreakers

    ★★★

    saw this cast and saw the word vampire and thought, must a film be good? isn't it simply enough to have ethan hawke and willem dafoe trying to save humanity from extinction as humans-turned-vampires-turned-humans at 9am on a thursday?

  • Solaris

    Solaris

    ★★★★★

    during my time on letterboxd i've undoubtedly read a hundred reviews for this film, the majority of which are often lengthy and complex breakdowns of motifs, details and techniques that're all executed with masterful precision (apparently). the ethos of this film is enormous and, as far as i'm concerned, unapproachable. therefore:

    this is arguably what i believe to be the most beautiful and perfect story ever conceived by a human in any medium, and perhaps that's why i am unabashedly…

  • Sucker Punch

    Sucker Punch

    oh my fucking God (*extended cut)