Sort by

elisa has logged 170 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nureyev

Nureyev

2018
×
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Operation Hyacinth

Operation Hyacinth

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Freddie Mercury: The Great Pretender

Freddie Mercury: The Great Pretender

2012
×
Edit this entry  
25
Queen - We are the Champions

Queen - We are the Champions

2021
×
Edit this entry  
24
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Firebird

Firebird

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
365 Days

365 Days

2020
×
½
Edit this entry  
08
Fasten Your Seatbelts

Fasten Your Seatbelts

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Swing Kids

Swing Kids

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Just Friends

Just Friends

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
My Brother Chases Dinosaurs

My Brother Chases Dinosaurs

2019
×
Edit this entry  
18
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Respect

Respect

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Summertime

Summertime

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
My Best Friend

My Best Friend

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Munchausen By Internet

Munchausen By Internet

2019
×
½
Edit this entry  
03
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life in a Year

Life in a Year

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder Boy

Wonder Boy

2019
×
Edit this entry  
18
His Secret Life

His Secret Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry