Sort by

Alex has logged 416 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Donut King

The Donut King

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Go

Go

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Assassins

Assassins

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Greenland

Greenland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Everything Will Not Be Fine

Everything Will Not Be Fine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mosul

Mosul

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Donut King

The Donut King

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mayor

Mayor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Here We Move Here We Groove

Here We Move Here We Groove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stray

Stray

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
499

499

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Acasă, My Home

Acasă, My Home

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oeconomia

Oeconomia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Uncorked

Uncorked

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
El Father Plays Himself

El Father Plays Himself

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Meaning of Hitler

The Meaning of Hitler

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry