Sort by

Alex has logged 476 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Colin in Black & White

Colin in Black & White

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
I Didn't See You There

I Didn't See You There

2022
×
★★
Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Final Cut

Final Cut

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
19
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★
Edit this entry  
18
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Novice

The Novice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Belle

Belle

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Space Dogs

Space Dogs

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Best Sellers

Best Sellers

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Savior for Sale

The Savior for Sale

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Torn

Torn

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Movement

The Great Movement

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Climb

The Climb

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ascension

Ascension

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Forest for the Trees

Forest for the Trees

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grandpa Was An Emperor

Grandpa Was An Emperor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebellion

Rebellion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry