Alex has logged 54 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Azor

Azor

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
There Is No

There Is No "I" in Threesome

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Never Cry Wolf

Never Cry Wolf

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Walrus and the Whistleblower

The Walrus and the Whistleblower

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cocoon

Cocoon

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lapsis

Lapsis

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
More Than Miyagi: The Pat Morita Story

More Than Miyagi: The Pat Morita Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cherry

Cherry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Landscapes of Resistance

Landscapes of Resistance

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
18th & Grand: The Olympic Auditorium Story

18th & Grand: The Olympic Auditorium Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Holes: The Edge of All We Know

Black Holes: The Edge of All We Know

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cemil Show

The Cemil Show

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bliss

Bliss

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Witches of the Orient

The Witches of the Orient

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sexual Drive

Sexual Drive

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Dog Who Wouldn't Be Quiet

The Dog Who Wouldn't Be Quiet

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Archipelago

Archipelago

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dead & Beautiful

Dead & Beautiful

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Searchers

Searchers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captains of Za'atari

Captains of Za'atari

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hive

Hive

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mayday

Mayday

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fire in the Mountains

Fire in the Mountains

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Superior

Superior

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Prime Time

Prime Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rebel Hearts

Rebel Hearts

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cusp

Cusp

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry