Sort by

Connor has logged 108 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★½
Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Edit this entry  
05
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry