George has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★½
Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Edit this entry  
27
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
½
Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Andre the Giant

Andre the Giant

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tag

Tag

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry