Sort by

fiurgeist has logged 59 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Planet

Red Planet

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Everything and Nothing

Everything and Nothing

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stowaway

Stowaway

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
NiNoKuni

NiNoKuni

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bubble

Bubble

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Adam by Eve: A Live in Animation

Adam by Eve: A Live in Animation

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Anthem of the Heart

The Anthem of the Heart

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kapture: Locust

Kapture: Locust

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Kapture: Fluke

Kapture: Fluke

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Gdansk

Gdansk

2017
×
Edit this entry  
04
Adam

Adam

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Adam: The Prophet

Adam: The Prophet

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Adam: The Mirror

Adam: The Mirror

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Bad President - All My Sh*t

Bad President - All My Sh*t

2017
×
Edit this entry  
04
Bad President - Oil Spill

Bad President - Oil Spill

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Zygote

Zygote

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
God: Serengeti

God: Serengeti

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
God: City

God: City

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cooking with Bill

Cooking with Bill

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cooking with Bill

Cooking with Bill

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Cooking with Bill

Cooking with Bill

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Cooking with Bill

Cooking with Bill

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
01
Firebase

Firebase

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rakka

Rakka

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry