RSS feed for Frankco
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Inferno

Inferno

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fascination

Fascination

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Widow Blue!

Widow Blue!

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Miss Innocence

Little Miss Innocence

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
I Hate My Body

I Hate My Body

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Spy Gone North

The Spy Gone North

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A View from a Hill

A View from a Hill

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Ice House

The Ice House

1978
×
★★★½
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Stigma

Stigma

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Woman's Torment

A Woman's Torment

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Ash Tree

The Ash Tree

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lost Hearts

Lost Hearts

1973
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Barbed Wire Dolls

Barbed Wire Dolls

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swedish Nympho Slaves

Swedish Nympho Slaves

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night Has a Thousand Desires

Night Has a Thousand Desires

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wild Amsterdam

Wild Amsterdam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

Detective Bureau 2-3: Go to Hell, Bastards!

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Pick-up

Pick-up

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Horror Rises from the Tomb

Horror Rises from the Tomb

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Traveller

The Traveller

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inquisition

Inquisition

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Fury

The Fury

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Tarzan the Ape Man

Tarzan the Ape Man

1932
×
★★★★
Edit this entry  
10
Loro

Loro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Stalker

The Night Stalker

1972
×
★★★½
Edit this entry