Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
flapper

flapper

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for flapper
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • flapper’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Mad God

    Mad God 2021

    ★★★★ Watched by flapper 02 Aug 2022

    Outstanding... Excelent work.

  • May the Devil Take You Too

    May the Devil Take You Too 2020

    ★★★½ Watched by flapper 13 Jul 2022

    Gory, gruesome, disgusting and disturbing too. Director leaned towards more fx than a better script, but even so, he gives what every horror fan wants.

  • She Will

    She Will 2021

    ★★★½ Watched by flapper 19 Jul 2022

    Another perspective of female empowerment. Good acting. Very good edition and montage, outstanding photography

  • Moloch

    Moloch 2022

    ★★★½ Watched by flapper 24 Jul 2022

    Nice folk horror story from netherlands. Atmospheric and dark.

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel 2022

    ★★★½ Watched by flapper 06 Jul 2022

    Episode 5 - Time and Again

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel 2022

    ★★★½ Watched by flapper 29 Jun 2022

    Episode 4 - Seeing Red

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel 2022

    ★★★½ Watched by flapper 22 Jun 2022

    Episode 3 - Destined

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel 2022

    ★★★½ Watched by flapper 22 Jun 2022

    Episode 2 - Crushed

  • Ms. Marvel

    Ms. Marvel 2022

    ★★★½ Watched by flapper 20 Jun 2022

    Epsisode 1 - Generstion Why

  • Incendies

    Incendies 2010

    ★★★★ Watched by flapper 09 Jun 2022

    Shocking...😨😱

  • Bull

    Bull 2021

    ★★★★ Watched by flapper 24 May 2022

    Engaging Thriller... Violent history of payback and... Astonishing conclusion. Highly recommend.

  • Hatching

    Hatching 2022

    ★★★½ Watched by flapper 22 May 2022

    Family drama begins with a bit of fantasy but as it progresses it becomes a nightmare. A solid performance from the leading girl.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.